Okolo Jižních Čech / Tour Of South Bohemia
1/a tappa | 08/09/2022 | Kaplice – Kaplice (km 7)
1 WALLIN Rasmus Bøgh (Restaurant Suri – Carl Ras) 0:09:38
2 ZIJLAARD Maikel (VolkerWessels Cycling Team) 0:14
3 ALBANESE Vincenzo (EOLO-Kometa) 0:23
4 FETTER Erik (EOLO-Kometa) 0:24
5 MARSMAN Tim (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:25
6 VAN EETVELT Lennert (Lotto – Soudal U23) 0:26
7 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team) 0:30
8 HAEST Jasper (VolkerWessels Cycling Team) 0:32
9 VAN DER MEER Nick (VolkerWessels Cycling Team) 0:33
10 LARSEN Sebastian Kirkedam (Ringerike SK) 0:35
CLASSIFICA GENERALE:
1 WALLIN Rasmus Bøgh (Restaurant Suri – Carl Ras) 0:09:38
2 ZIJLAARD Maikel (VolkerWessels Cycling Team) 0:14
3 ALBANESE Vincenzo (EOLO-Kometa) 0:23
4 FETTER Erik (EOLO-Kometa) 0:24
5 MARSMAN Tim (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:25
6 VAN EETVELT Lennert (Lotto – Soudal U23) 0:26
7 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team) 0:30
8 HAEST Jasper (VolkerWessels Cycling Team) 0:32
9 VAN DER MEER Nick (VolkerWessels Cycling Team) 0:33
10 LARSEN Sebastian Kirkedam (Ringerike SK) 0:35
2/a tappa | 09/09/2022 | Třeboň – Nová Bystřice (km 143)
1 ZIJLAARD Maikel (VolkerWessels Cycling Team) 3:18:53
2 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team)
3 ALBANESE Vincenzo (EOLO-Kometa)
4 HOOGENDOORN Roy (Willebrord Wil Vooruit)
5 VAN DER MEER Nick (VolkerWessels Cycling Team)
6 ROMERS Boris (Willebrord Wil Vooruit)
7 LARSEN Sebastian Kirkedam (Ringerike SK)
8 NIELSEN Sebastian (Restaurant Suri – Carl Ras)
9 ROUFFAER Lars (Allinq Continental Cycling Team)
10 VAN DER BEKEN Aaron (Lotto – Soudal U23)
CLASSIFICA GENERALE:
1 WALLIN Rasmus Bøgh (Restaurant Suri – Carl Ras) 3:28:31
2 ZIJLAARD Maikel (VolkerWessels Cycling Team) 0:04
3 ALBANESE Vincenzo (EOLO-Kometa) 0:19
4 MARSMAN Tim (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:23
5 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team) 0:24
6 FETTER Erik (EOLO-Kometa)
7 VAN EETVELT Lennert (Lotto – Soudal U23) 0:26
8 VAN DER MEER Nick (VolkerWessels Cycling Team) 0:30
9 OTTEMA Rick (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:31
10 HAEST Jasper (VolkerWessels Cycling Team) 0:32
3/a tappa | 10/09/2022 | Studená – Protivín (km 157)
1 BÄCKSTEDT Zoe (Great Britain) 1:44:13
2 KOPECKY Julia (NXTG U19) 2:45
3 HOLMGREN Ava (Canada) 3:24
4 CZAPLA Justyna (Germany) 3:25
5 VAN SINAEY Xaydee (Belgium) 4:09
6 KNAVEN Mirre (NXTG U19) 4:13
7 SHARP Izzy (Great Britain) 4:37
8 MÄRKL Jule (Germany) 4:42
9 MÉNAGE Lise (Team Breizh Ladies) 4:47
10 KIEKENS Cleo (Belgium) 4:52
CLASSIFICA GENERALE:
1 ZIJLAARD Maikel (VolkerWessels Cycling Team) 7:10:10
2 WALLIN Rasmus Bøgh (Restaurant Suri – Carl Ras) 0:08
3 ALBANESE Vincenzo (EOLO-Kometa) 0:18
4 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team) 0:30
5 MARSMAN Tim (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:31
6 FETTER Erik (EOLO-Kometa) 0:32
7 VAN EETVELT Lennert (Lotto – Soudal U23) 0:34
8 OTTEMA Rick (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:36
9 VAN DER MEER Nick (VolkerWessels Cycling Team) 0:38
10 HAEST Jasper (VolkerWessels Cycling Team) 0:40
4/a tappa | 11/09/2022 | České Velenice – Jindřichův Hradec (km 152)
1 WALLIN Rasmus Bøgh (Restaurant Suri – Carl Ras) 4:01:38
2 MARSMAN Tim (Metec – SOLARWATT p/b Mantel)
3 FETTER Erik (EOLO-Kometa)
4 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team)
5 ŤOUPALÍK Adam (Elkov – Kasper)
6 NEUMAN Dominik (Elkov – Kasper)
7 DEBRUYNE Ramses (Lotto – Soudal U23)
8 OTTEMA Rick (Metec – SOLARWATT p/b Mantel)
9 ROSA Diego (EOLO-Kometa)
10 ŘEHA Filip (Elkov – Kasper)
CLASSIFICA GENERALE FINALE:
1 WALLIN Rasmus Bøgh (Restaurant Suri – Carl Ras) 11:11:46
2 FETTER Erik (EOLO-Kometa) 0:27
3 MARSMAN Tim (Metec – SOLARWATT p/b Mantel)
4 FLYNN Sean (Tudor Pro Cycling Team) 0:32
5 OTTEMA Rick (Metec – SOLARWATT p/b Mantel) 0:38
6 ŤOUPALÍK Adam (Elkov – Kasper) 0:46
7 ŘEHA Filip (Elkov – Kasper) 0:48
8 NEUMAN Dominik (Elkov – Kasper) 0:57
9 ŤOUPALÍK Jakub (Elkov – Kasper) 1:06
10 ZIJLAARD Maikel (VolkerWessels Cycling Team) 1:07